Монтаж електрики.
Мабуть, одним із благ сучасного світу, без якого дуже складно обійтись кожному з нас, є електрика. Завдяки йому наше житло має освітлення. Без нього неможлива експлуатація приладів, до яких ми давно звикли і вже не можемо уявити собі життя без них. Загалом електрика стала невід'ємною частиною нашого життя. Для того, щоб ми змогли користуватися цим благом не тільки зручно, але й безпечно, має бути правильно виконаний монтаж електрики.
Найчастіше електропроводку монтують або змінюють під час капітального ремонту квартири. Щоб монтаж електропроводки був виконаний якісно, необхідно дотримуватись певних правил:
- Має застосовуватися тільки кабель правильного типу та перерізу;
- Номінали автоматики повинні відповідати навантаженню;
- Укладання кабелю має бути виконане за правилами.
Вибір кабелю для електропроводки у квартирі.
Нещодавно монтаж електрики в квартирі виконувався з використанням алюмінієвого кабелю. Але з 2003 р. вступили нові правила влаштування електроустановок, в яких забороняється використання кабелю з алюмінієвою жилою перетином менше 1,6 мм2. З того часу для монтажу електричної проводки у квартирі застосовують електричний кабель із мідною жилою. Так як проводка в квартирі зазвичай монтується прихованим способом, то як кабель рекомендується використовувати кабель з мідною моножилою з негорючою ізоляцією - ВВГнг. Деякі «електрики» на питання про тип кабелю для внутрішньої проводки у квартирі, не замислюючись, назвуть ШВВП чи ПВС. Це відразу скаже про їхню кваліфікацію, адже в ПВС – це кабель із зовнішньою поліетиленовою ізоляцією, призначений для з'єднання побутових та освітлювальних приладів до електричної мережі. Про що говорить буква «С» в абревіатурі ПВС. Цей кабель може використовуватися для самостійного виготовлення переноски. ШВВП – це бюджетний, навіть не кабель, а шнур із тонкою зовнішньою ізоляцією з ПВХ, призначений для подовження або перекидання електричної мережі відкритим способом або в кабель-каналі.
Крім типу кабелю має бути правильно вибрано його переріз. Для групи розеток зазвичай використовується кабель перерізом 2,5 мм2. Провід такого перерізу розрахований на граничну потужність підключених електроприладів до 4600 Вт, що цілком достатньо практично для будь-якої розеткової групи. Для таких електроприладів, як електрична духовка або індукційна варильна поверхня, потужність яких становить 4-5 кВт, необхідно використовувати кабель перетином 4 мм2, але індивідуально для кожного приладу. Якщо потужність електричних приладів більше 6000 Вт, то укладають кабель перетином 6 мм2. Кабельна лінія для електроприладів підвищеної потужності не повинна мати розривів. Вона має бути цільною від автоматичного вимикача до приладу. Для групи освітлення достатньо використовувати кабель перетином 1,5 мм2, гранична потужність якого становить 3,3 кВт.
Норми та правила укладання кабелю в квартирі.
Монтаж електрики в квартирі повинен виконуватися строго згідно технічного проекту. Але, на жаль, не завжди складається проект розведення електрики. У такому разі необхідно проводити укладання кабелю відповідно до норм та правил її укладання.
- Незалежно від методу укладання проводки, електричні кабелі монтуються прямолінійно та строго по вертикалі або горизонталі;
- Укладання кабелю повинно здійснюватися на відстані 5-10 см від карниза або 15-20 см від стелі;
- Укладання кабелю повинно здійснюватися на відстані 15-20 см від підлоги;
- Укладання кабелю повинно здійснюватися на відстані 10-15 см від прорізів та кутів;
- Укладання кабелю повинно здійснюватися на відстані не менше 40 см від газової труби;
- З'єднання кабелів має бути виконане виключно в розподільних коробках за допомогою паяння або на клемних з'єднувачах;
- Стандартна висота встановлення розеток 30 см від підлоги, у ванній кімнаті 110 см від підлоги. Також розетки монтуються в конкретних місцях розміщення приладів;
- Стандартна висота встановлення вимикачів 80 см від підлоги, у ванній кімнаті 110 см від підлоги.
Підбір правильних автоматів та інших пристроїв вимкнення.
Для того щоб електропроводка виконувала свою функцію довго та безпечно, вона повинна бути контрольована за допомогою спеціальних автоматичних вимикачів. Можна виділити кілька основних пристроїв, без яких неможливий правильний монтаж електричного щита:
- Автоматичний вимикач (автомат) – пристрій, який розмикає електричну мережу у разі підключення до неї пристроїв сукупною потужністю більше, ніж може витримати проводка, розетка або сам автомат. Автомат також відключає подачу електрики у разі короткого замикання. Даний пристрій запобігає розплавленню та займанню електричного кабелю і, відповідно, запобігає виникненню пожежі. Автоматичний вимикач виконує свою функцію лише за правильно вибраного номіналу. Номінал автомата підбирається з розрахунку передбачуваного навантаження на конкретну ділянку мережі. Шляхом елементарних обчислень можна визначити, що для підключення розеткової групи достатньо використовувати автоматичний вимикач номіналом 16А, а для світла групи достатньо автомата на 10А або навіть на 6А. Можливо «електрики», які виконують монтаж автоматів номіналом 25А для розеток та 16А для світла, будуть не згодні, але використання автоматів з такими номіналами не тільки неефективне, але й небезпечне. Сила струму 20А є граничною для кабелю перерізом 2,5 мм2, тому при перевищенні допустимого навантаження на мережу кабель почне плавитися, а автомат номіналом 25А не спрацює.
- Пристрій захисного відключення (ПЗВ) – це пристрій, який вимикає подачу електрики у разі витіку струму. Іншими словами, цей вимикач захищає нас від ураження електричним струмом. ПЗВ також спрацьовує при короткому замиканні. Номінал ПЗВ вибирається щодо кількості споживаного струму приладами конкретного електричного ланцюга і не повинен бути нижчим від номіналу автомата, встановленого в тому ж електричному ланцюгу до ПЗВ. ПЗВ також має відмінність за таким параметром як струм витоку. Це власне основний параметр спрацьовування цього пристрою.
Пристрій захисного відключення У квартирній мережі використовуються в основному два номінали струму витоку 10 мА та 30 мА. Це значення кількості електричного струму, при витік якого спрацює пристрій. Така кількість струму не є небезпечною для людини, що робить ПЗВ незамінним для забезпечення безпеки ураження ним у квартирі та у ванній кімнаті зокрема. Тому якісний ремонт ванної кімнати та квартири в цілому не обходиться без застосування цього пристрою.
- Реле напруги (РН) – пристрій, що встановлюється на початку електричної мережі, який відключає подачу електроенергії у разі критичної зміни показника напруги (різке збільшення або падіння напруги в мережі). Його основною функцією є запобігання поломці побутової техніки через критичні стрибки напруги. Номінал реле напруги вибирається із розрахунку номіналу вступного автомата. Для правильного функціонування пристрою його номінал має бути на 25-30% вищим, ніж у автомата. Тобто, маючи вступний автомат номіналом 25А, повинен проводитися монтаж реле напруги номіналом 32А.
- Диференціальний автомат – це пристрій, що поєднує функції автоматичного вимикача (автомата) та пристрою захисного відключення (ПЗВ). Встановлення диференціального автомата допомагає вирішити одразу три завдання:
- Захист від перевантаження за потужністю підключених пристроїв;
- Захист від витоку струму у разі пошкодження кабелю або при виникненні несправності у підключеному приладі;
- Захист мережі у разі короткого замикання.
Вибір номіналу диференціального автомата поєднує вимоги до вибору номіналу автомата та ПЗВ, описані вище.
У статті описані основні принципи розведення електрики в квартирі. Даної інформації недостатньо, щоб самостійно виконати монтаж електрики у квартирі, але вистачить для контролю та оцінки професіоналізму найманих електриків. Вчасно виявлена увага до цього виду робіт капітального ремонту квартири допоможе вам не допустити грубих помилок та створити максимальну безпеку та функціональність вашої електропроводки.