Я маю безпосереднє відношення до ремонту квартир. Тому нещодавня розмова зі спеціалістом, який працює у цій же сфері в Ізраїлі, мене шокувала. Чому? Зараз розповім.
Ізраїльські забудовники здають будинки з квартирами, які вже готові до заселення. Окрім будівництва будівлі, забудовник виконує комплексний ремонт квартир. Про нього й поговоримо.
Черговість етапів ремонту квартири в Ізраїлі не відрізняється від України. Але вимоги та якість виконуваних робіт залишають бажати кращого. Після того, як забудовник збудував будинок за каркасно-монолітною технологією, а муляри збудували міжкімнатні перегородки, до роботи приступають електрики.
Початковим завданням є монтаж гофрованих рукавів для укладання кабелю і встановлення розподільчих коробок. Укладання має виконуватися строго горизонтально або вертикально, але за фактом цього немає.
Слідом за електриками до роботи приступають штукатури. Штукатурка стін виготовляється механізованим способом. Найцікавіше, що стіни штукатурять, не доходячи до підлоги 30-40 см. Керуються тим, що штукатурка повинна перекривати майбутню стяжку підлоги та укладену плитку.
Вікна та вхідні двері встановлюють лише після закінчення штукатурних робіт. Після них виконують також розведення труб водопроводу та каналізації по підлозі. Сантехнічні комунікації засипають матеріалом, схожим на наш гранотсів. В Ізраїлі його називають сум-сум.
На засипану сум-сумом підлогу укладають плитку на клей. За нашими мірками це повне неподобство, але місцеві вимоги пропускають цю технологію. Результат укладання плитки неможливо порівняти із роботою майстрів в Україні. І тільки після цього етапу штукатури закладають залишок між підлогою і штукатуркою зазор. Трохи дивно, адже можна просто змінити черговість виконання цих етапів і скоротити трудовитрати, усунувши додаткові роботи, що виникли.
Далі свою роботу відновлюють електрики. По попередньо укладеним рукавам вони протягують електричні кабелі. За словами мого знайомого фахівця, це рідко обходиться без руйнувань. Після електромонтажних робіт доводиться додатково виводити бригаду майстрів для усунення дефектів, що утворилися в стінах. Такий підхід може здивувати багатьох українських фахівців, але в Ізраїлі це гаразд.
На цьому етап чорнових робіт із ремонту квартири можна вважати завершеним. Чистові роботи починаються з облицювання плиткою стін у ванній кімнаті. Далі підготовка стін під фарбування та, власне, фарбування стін. Цікавий факт: в Ізраїлі практично не використовують ґрунтовку. Це ставить під сумнів довговічність ремонту квартири загалом.
Останнім етапом ремонту квартири – монтажні роботи. Встановлюються міжкімнатні двері, сантехніка, електрофурнітура та інше. Фактично все завершено, але у більшості готових квартир виявляється велика кількість недоробок. Для усунення дефектів є штатна бригада - настільки це у них вважається звичайним.
Виходить, що процес ремонту квартири доведений до автоматизму. Але навіщо виконувати роботу так, щоб потім її переробляти? Такий підхід викликає інтерес та здивування одночасно. Чи хотіли б собі такий ремонт? Я ні. Але й ми не в Ізраїлі.